Jak dbać o proste włosy?

2020-11-13
Jak dbać o proste włosy?

Masz proste niczym tafla jeziora włosy? A może marzysz o idealnie gładkich pasmach? Dziś wyjaśnimy, jak pielęgnować proste włosy. Podpowiemy także, jak w ciągu zaledwie kilku godzin wyczarować na głowie taką fryzurę.

Długie, proste i gładkie włosy są prawdziwą ozdobą. Niestety, to właśnie na nich (w przeciwieństwie do kręconych i falowanych) najbardziej widać wszelkie mankamenty — rozdwojone końcówki, przesuszoną strukturę czy brak blasku. Jak dbać o proste włosy, żeby wyglądały zdrowo i pięknie?

 

Jak dbać o włosy (nie tylko) proste?

Aby włosy wyglądały nienagannie, niezbędna jest właściwa, dobrana do ich potrzeb pielęgnacja. Proste suche włosy będą wymagać bowiem zdecydowanie innych zabiegów niż proste pasma ze skłonnością do przetłuszczania. Duże znaczenie ma także porowatość (włosy mogą być wysokoporowate, średnioporowate lub niskoporowate).

Zanim sięgniesz po kosmetyki, oceń kondycję i rodzaj swoich włosów. Jeśli nie wiesz, jaki stopień porowatości mają, zajrzyj do internetu. Znajdziesz tam proste testy, które dostarczą wiedzy na ten temat. Znając potrzeby włosów, sięgaj wyłącznie po kosmetyki, które precyzyjnie na nie odpowiedzą. Pamiętaj także, że Twoje pasma mogą zareagować zupełnie inaczej na różne kosmetyki, a szampon do włosów suchych nie równa się innemu szamponowi do takich włosów. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty… testuj. Co jeszcze możesz zrobić, aby wyglądały pięknie i zdrowo?
Nie przesadzaj z wysoką temperaturą. Regularne kręcenie, prostowanie i suszenie włosów gorącym powietrzem może je przesuszyć. Aby temu zapobiec, stosuj je racjonalnie, a przed każdym kontaktem z suszarką, prostownicą i lokówką nałóż na pasma preparat ochronny.
Aplikuj olej. Dobrą praktyką, która pozwala zachować (lub przywrócić blask) prostych włosów jest olejowanie. Aby osiągnąć najlepsze efekty, nałóż olej (najlepiej, jeśli jego rodzaj będzie dostosowany do porowatości włosów) na całą noc. Rano umyj włosy szamponem (najlepiej dwukrotnie, aby pozbyć się oleju) i nałóż odżywkę.
Co najmniej raz w tygodniu nałóż gęstą maskę bogatą w składniki odżywcze dostosowane do typu włosów.
Zabezpieczaj końcówki. Jeśli końcówki Twoich prostych włosów są przesuszone i rozdwojone, po umyciu nakładaj na nie olej. Może być to jeden (np. olej z czarnuszki) lub mieszkanka olejów stworzona specjalnie do pielęgnacji końcówek.
Regularnie podcinaj włosy. Dzięki takiemu zabiegowi pasma będą wyglądać zdrowo, a fryzura nabierze lekkości.

 

Marzysz o prostych, długich włosach?

Marzysz o długich prostych włosach, ale masz już dość żmudnego zapuszczania? Alternatywą dla długiego oczekiwania na naturalny wzrost pasm może być przedłużanie włosów w salonie fryzjerskim. Dzięki takiemu zabiegowi Twoje włosy zyskają nawet kilkadziesiąt centymetrów długości w ciągu zaledwie kilku godzin. Na czym polega przedłużanie włosów i jak w praktyce wygląda zabieg?

 

Czym jest przedłużanie włosów?

Trwałe przedłużanie włosów w salonie fryzjerskim polega na połączeniu naturalnych włosów z doczepami — cienkimi pasmami do złudzenia przypominającymi włosy, które nosisz na głowie. W zależności od preferowanego efektu możesz wybrać doczepy krótsze (np. 40 cm) lub dłuższe (nawet 60 cm).
Spoiwem, które łączy naturalne włosy z doczepami, mogą być:
• keratynowe zgrzewy (metoda keratynowa),
• cienkie obrączki — ringi (wypełnione silikonem lub wyposażone w gwint) - metoda na ringi,
• silikonowe taśmy z klejem (metoda kanapkowa).

 

Jak przebiega zabieg przedłużania włosów?

Przedłużania włosów trwa kilka godzin (w zależności od metody i rodzaju użytych pasm średnio od 2 do 4). Wydzielając cieniutkie pasma naturalnych włosów fryzjer łączy je kolejno z dopinkami. Zabieg wymaga więc ogromnej precyzyjni, dokładności i… cierpliwości.

Nie mniej ważne od samego zabiegu są czynności, które trzeba wykonać wcześniej.

 

Co warto zrobić przed zabiegiem przedłużania?

Zabieg przedłużania włosów stanowi zazwyczaj kropkę nad i jest zwieńczeniem wcześniejszych czynności. Jakich?

 

Wybór stylisty

Wybór stylisty jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na efekt zabiegu. Oddając włosy w ręce fachowca, zachowasz pewność, że rezultat będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Korzystając z usług osoby bez doświadczenia i umiejętności, narażasz się na spory zawód i rozczarowanie. Jak znaleźć profesjonalistę?
Jeśli podjęłaś decyzję o przedłużeniu, sprawdź, jacy fryzjerzy pracują w Twojej okolicy. Poproś o rekomendacje koleżanki, sprawdź opinie o salonie w internecie (na forach dyskusyjnych, portalach społecznościowych i w wizytówce Google salonu). Pamiętaj jednak, że internetowe opinie może napisać każdy (także konkurencja). Potraktuj je więc z dozą dystansu. Jeśli jednak kilka negatywnych opinii dotyczy tej samej kwestii (np. kiepskiej jakości dopinek czy niestaranności fryzjera), z całą pewnością „coś jest na rzeczy”.

Rada: jeśli mieszkasz w małym mieście, wybór profesjonalistów przedłużających włosy będzie z pewnością ograniczony. W takiej sytuacji nie musisz jednak korzystać z usług monopolisty (zwłaszcza jeśli nie jesteś przekonana do jakości jego pracy). Alternatywą może być zakup doczepów clip in. Dzięki nim przedłużysz włosy samodzielnie, w ciągu zaledwie kilku minut. Doczepy clip in do pasma naturalnych włosów słowiańskich zakończone klipsem. To właśnie on służy do połączenia doczepu z naturalnymi włosami. W przeciwieństwie do zabiegu w salonie metoda clip in nie zapewnia trwałego efektu. Nałożone rano dopinki należy zdjąć przed zaśnięciem. Takie produkty będą jednak świetnym wyborem dla pań, które chcą sprawdzić, jak będą wyglądać i czuć się w długich włosach.

 

Wybór metody

Kolejną decyzją, jaką będziesz musiała podjąć przed wykonaniem zabiegu, będzie wybór metody. Jeśli znajdziesz dobrego specjalistę, ten z pewnością zasugeruje, która z dostępnych na rynku okaże się najlepszym wyborem. Warto jednak, byś wiedziała, że:
• najdelikatniejszą i najmniej inwazyjną metodą przedłużania włosów jest dziś metoda kanapkowa (znana także jako tape on). Dzięki temu mogą z niej korzystać również posiadaczki osłabionych, skłonnych do wypadania i łamania włosów. Niestety, przedłużanie włosów metodą tape on należy do najdroższych na rynku. W zależności od doświadczenia fryzjera, renomy salonu i liczby zużytych kanapek, będziesz musiała zapłacić za nie od 600 zł w górę;
• metoda na ringi jest jedną z niewielu metod przedłużania włosów „na zimno” (bez używania wysokiej temperatury). Choć starsza niż metoda kanapkowa również świetnie się sprawdza przy delikatnych, osłabionych zabiegami fryzjerskimi włosach. Jej dużą zaletą jest stosunkowo niska cena. Zabieg w dobrym salonie możesz wykonać już za 400-zł;
• metoda keratynowa to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych metod przedłużania. Ze względu na fakt, że podczas zabiegu stylista wykorzystuje wysoką temperaturę, jest szczególnie polecana posiadaczkom zdrowych, silnych włosów.

Rada: jeśli chcesz przedłużyć włosy na ringi, przed wykonaniem zabiegu wykonaj próbę uczuleniową. Czasem zdarza się bowiem, że skóra klientek reaguje alergicznie na materiał, z którego są wykonane (zazwyczaj jest to miedź, aluminium lub brąz).

 

Wybór rodzaju dopinek

Duże znaczenie dla trwałości i efektu wizualnego ma również jakość dopinek. W zależności od swoich oczekiwań i budżetu możesz sięgnąć po doczepy syntetyczne lub naturalne włosy słowiańskie. Jak nietrudno zgadnąć, struktura włosów słowiańskich do złudzenia przypomina strukturę włosów Polek. Efekt wizualny jest więc naprawdę naturalny. Syntetyczne dopinki, choć tańsze od naturalnych pozostawiają na włosach charakterystyczny plastikowy blask. Są także zdecydowanie mniej od nich trwałe.

 

Kto może skorzystać z przedłużania?

Czy z przedłużania włosów może skorzystać każda kobieta? Jaka jest minimalna długość włosów, umożliwiająca wykonanie zabiegu?

Przedłużanie włosów może wykonać większość kobiet. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, z których najważniejsze to:
• łysienie androgenowe,
• łysienie plackowate,
• łysienie grzybicze,
• łysienie w przebiegu innych chorób.

Decyzję o przedłużaniu powinny dobrze przemyśleć także kobiety zmagające się z chorobami tarczycy, łojotokowym zapaleniem skóry głowy, łupieżem czy łuszczycą. Zwłaszcza w momencie zaostrzenia objawów chorobowych.

Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dolegliwości wykluczają możliwość wykonania zabiegu, zasięgnij rady doświadczonego fryzjera.

Rada: aby efekty przedłużania były naturalne, a miejsca łączeń niewidoczne, naturalne włosy powinny mieć co najmniej 15 cm długości (licząc od nasady). Jeśli będą krótsze, keratynowe zgrzewy, ringi czy silikonowe taśmy z kanapkami mogą stać się dostrzegalne. A to przyniesie odmienny od oczekiwanego, często wręcz karykaturalny efekt.

 

Przedłużanie cienkich włosów

Jeśli jesteś posiadaczką cienkich, łamliwych włosów, nie musisz rezygnować z przedłużania. W tym przypadku szczególnie ważny jest jednak właściwy wybór metody. Tak jak wspomnieliśmy w akapicie "Co warto zrobić przed zabiegiem przedłużania", panie, które zmagają się ze słabymi, rozdwojonymi pasmami powinny wybrać delikatną metodę „na zimno” - metodę na ringi lub metodę kanapkową. Jeśli jednak włosy są w naprawdę kiepskim stanie, przed wykonaniem zabiegu warto poprawić ich kondycję.

 

Jak dbać o proste włosy przedłużone?

Czy pielęgnacja prostych włosów przedłużanych powinna różnić się od tej towarzyszącej naturalnym pasmom? Jak dbać o proste włosy przedłużone, żeby jak najdłużej wyglądały pięknie?
Pielęgnacja prostych przedłużanych włosów powinna opierać się na nawilżaniu i… delikatności. Choć doczepy wyglądają tak samo, jak naturalne pasma, w przeciwieństwie do nich są pozbawione źródła zewnętrznej wilgoci. To sprawia, że są zdecydowanie bardziej narażone na wysuszenie i utratę blasku.
Aby jak najdłużej wyglądały pięknie:
• stosuj wyłącznie kosmetyki do włosów przedłużanych lub kosmetyki drogeryjne, które poleci stylista. Wybór przypadkowych może skutkować przesuszeniem i skołtunieniem włosów;
• myj włosy letnią wodą, kierując strumień z góry. Takie zabieg zamknie łuski włosowe i wygładzi strukturę;
• po każdym umyciu wmasuj we włosy odżywkę, a raz na kilka dni — bogatą w składniki odżywcze maskę. Aplikując kosmetyki, omijaj miejsca łączeń. Aktywne komponenty kosmetyków mogą je osłabić;
• nie trzyj włosów ręcznikiem i unikaj mocnego pocierania. Zamiast tego zawiń pasma w turban i pozwól im w naturalny sposób oddać nadmiar wody;
• na końcówki nakładaj olej (np. z czarnuszki). W ten sposób ochronisz je przed rozdwojeniem i ładnie wygładzisz;
• nie zasypiaj z mokrymi włosami. To pierwszy krok do poplątania pasemek i powstania kołtunów;
• kilka razy dziennie rozczesuj włosy szczotką, którą dostałeś od fryzjera. Używanie tradycyjnej szczotki i grzebienia (zwłaszcza tego z wąsko rozstawionymi ząbkami) może osłabić łączenia, a nawet pozbawić Cię pojedynczych pasemek;
• nie używaj płynnego jedwabiu. Wbrew pozorom składniki tego kosmetyku nie nawilżają włosów, ale dodatkowo je przesuszają;
• przed zaśnięciem, pływaniem w basenie czy ćwiczeniem w siłowni spleć włosy w warkocz. W ten sposób ochronisz je przed ewentualnymi uszkodzeniami.

 

Przedłużanie prostych włosów — co jeszcze musisz wiedzieć?

• Jeśli przedłużysz włosy metodą tape on co 4-6 tygodni będziesz musiała odwiedzać fryzjera w celu podciągnięcia silikonowych taśm. Wraz ze wzrostem naturalnych włosów, te będą się bowiem obniżać. Nie podniesione… staną się widoczne…
• Jeśli przedłużysz włosy metodą na ringi, w ciągu 2-3 dni po zabiegu możesz odczuwać niewielki dyskomfort spowodowany dodatkowym obciążeniem w postaci dopinek i silikonowy obrączek. Nie jest to jednak zasadą.
• Kiedy Twoje przedłużone włosy zaczną tracić blask i piękny wygląd, to sygnał, że pora je zdjąć. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie robić tego na własną rękę. Jeśli będziesz próbowała samodzielnie przerwać silikonowe zgrzewy lub wypłatać pasma z ringów — możesz poważnie uszkodzić strukturę swoich włosów. Aby tego uniknąć, odwiedź stylistę, który przy pomocy removera bezpiecznie usunie dopinki.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixelpixel