Włosy krótkie czy długie?

2020-12-02
Włosy krótkie czy długie?

Czy warto zapuszczać włosy? - takie pytanie z pewnością zadaje sobie niejedna posiadaczka zadziornej krótkiej fryzury. W artykule sprawdzimy, jakie są najważniejsze wady i zalety krótkich i długich włosów. Podpowiemy także jak w ciągu zaledwie kilku godzin z zadziornej krótkowłosej chłopczycy zamienić się w posiadaczkę długich gęstych pukli.

Mówi się, że kobiety często najbardziej pragną tego, czego… same nie mają. Posiadaczki pięknych loków marzą więc o gładkich niczym tafla jeziora pasmach. Właścicielki rubensowskich kształtów śnią, by choć przez chwilę stać się filigranową chłopczycą z małym biustem. A wysokie niczym modelki panie pragną „odjąć sobie” co najmniej kilkanaście centymetrów. Choć warto traktować takie zasady z lekkim przymrużeniem oka, nie ulega wątpliwości, że w każdej istnieje choćby małe ziarnko prawdy.

 

Włosy krótkie kontra włosy długie

Podobna zasada towarzyszy także właścicielkom długich i krótkich włosów. Nierzadko zdarza się, że posiadaczki imponujących długich pasm z dnia na dzień podejmują decyzję o tym, by spektakularnie je skrócić. Chcąc odmienić swój wygląd, zadziorne chłopczyce podejmują decyzje o zapuszczaniu włosów lub… wybierają zabieg przedłużania i zagęszczania fryzury.

 

Czym jest przedłużanie i zagęszczanie włosów?

Zabieg przedłużania i zagęszczania włosów polega na dodaniu fryzurze długości i objętości przy użyciu dopinek — cienkich pasemek do złudzenia przypominających naturalne włosy.
Łącznikiem, który spaja naturalne włosy z dopinkami mogą być:
• cienkie i lekkie obrączki wypełnione silikonem (metoda na ringi);
• silikonowe taśmy z klejem (metoda kanapkowa);
• keratynowe końcówki, które pod wpływem wysokiej temperatury łączą się z naturalnymi włosami (metoda keratynowa).

Przeprowadzone fachowo przedłużanie, zapewnia spektakularne (a przy tym bardzo naturalne) efekty.

Rada: przedłużanie włosów u fryzjera jest zabiegi trwałym. W zależności od metody i jakości dopinek efekt utrzymuje się z reguły przez okres od 3 do 6 miesięcy (pamiętamy w tym czasie o regularnym podciąganiu pasm). Jeśli nie wiesz, jak będziesz, wyglądać i czuć się w zupełnie innej fryzurze, wybierz przedłużanie włosów metodą clip in.

 

Przedłużanie włosów „na próbę”

Włosy krótkie czy długie — w której fryzurze będą wyglądać i czuć się lepiej? Jeśli Ty również często zadajesz sobie takie pytanie, nie musisz podejmować decyzji o trwałym przedłużaniu włosów u fryzjera. Skutecznym testem, który pozwoli ocenić wyniki metamorfozy, będzie przedłużanie metodą clip in. Dzięki metodzie clip in przedłużysz włosy samodzielnie, bez konieczności wizyty w salonie. Aby tego dokonać potrzebny Ci będzie jedynie zestaw doczepów clip in, dwa lusterka (dodatkowe posłuży do obserwowania tyłu głowy), trochę czasu i cierpliwości. Ta przyda się zwłaszcza na początku, zanim nabierzesz doświadczenia w samodzielnie aplikacji dopinek.
Zestawy do samodzielnego przedłużania włosów zawierają z reguły od 6 do 7 elementów. Jeśli Twoje włosy są cienkie i delikatne, wybierz ten najmniejszy, jeśli są naprawdę gęste — największy.

Rada: kiedy nabierzesz doświadczenia, zrobienie całej kwoty nie zajmie Ci dłużej niż 5-10 minut. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z przedłużaniem clip in, poproś o pomoc mamę lub przyjaciółkę. Ta przyda się zwłaszcza przy nakładaniu dopinek z tyłu głowy.

 

Krótkie, delikatne włosy a przedłużanie

Przedłużanie i zagęszczanie włosów często rozważają posiadaczki krótkich, delikatnych pasm. W głowach wielu z nich roi się od wątpliwości, czy zabieg dodatkowo nie osłabi i nie obciąży włosów.
Jeśli jesteś posiadaczką cienkich, skłonnych do wypadania i osłabionych zabiegami fryzjerskimi pasm… nie musisz rezygnować z przedłużania. Aby maksymalnie zabezpieczyć naturalne włosy, wybierz metodę kanapkową — bardzo popularną wśród aktorek, wokalistek i celebrytek. Zdaniem ekspertów metoda kanapkowa (zwana także metodą tape on) jest obecnie najdelikatniejszą metodą przedłużania i zagęszczania włosów. Na czym polega? Przedłużanie włosów metodą kanapkową polega na połączeniu naturalnych pasm z dopinkami umieszczonymi na cienkiej i lekkiej silikonowej taśmie. Te umieszcza się pod wierzchnią wartą włosów, tuż przy skórze głowy. Efekt połączenia obu elementem przypomina wyglądem… kanapkę. To właśnie ten charakterystyczny splot dał nazwę metodzie. Podczas zabiegu stylista nie wykorzystuje wysokiej temperatury. Dzięki temu śmiało mogą z niego korzystać także posiadaczki suchych włosów z rozwojowymi końcówkami.

Rada: jeśli wybierzesz przedłużanie włosów metodą tape on, raz na 4-6 tygodni będziesz musiała odwiedzić fryzjera celem podniesienia pasm. Wraz z naturalnym wzrostem włosów te ulegają bowiem obniżeniu, a niepodciągnięte… staną się widoczne. Takie wizyty są zazwyczaj dodatkowo płatne. Planując koszty zabiegu, warto uwzględnić również ich koszty.

 

Długość włosów a przedłużanie

Czy posiadaczki bardzo krótkich włosów mogą je przedłużyć? Ile centymetrów muszą mieć najkrótsze pasma, aby można było wykonać zabieg? Aby osiągnąć najlepsze efekty, naturalne włosy powinny mieć co najmniej 15 cm długości (mierząc od nasady głowy). Taka długość pozwala bowiem precyzyjnie pokryć miejsca łączeń i zapewnia naturalny efekt. W przypadku krótszych pasm keratynowe zgrzewy, ringi lub silikonowe taśmy mogą zwyczajnie stać się widoczne. A to sprawi, że rezultat będzie karykaturalny i daleki od wymarzonego.

Rada: czasem zdarza się, że styliści wykonują zabiegi także na krótszych pasmach, nawet kilkucentymetrowych. Takie przypadki dotyczą z reguły szczególnych grup kobiet, np. pań po chemioterapii i wykonuje się je zupełnie innymi technikami niż te, dostępne w tradycyjnych salonach fryzjerskich. Choć tace zabiegi pozwalają osiągnąć wyjątkowe rezultaty, są też zdecydowanie droższe od tych wykonywanych standardowymi, ogólnodostępnymi technikami.

 

Włosy krótkie czy długie — które warto wybrać?

Jak nietrudno zgadnąć, na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji.
Włosy krótkie to świetne rozwiązanie dla kobiet, które cenią przede wszystkim wygodę. Mycie, suszenie i stylizacja takich fryzur trwają zazwyczaj bardzo krótko. Dobrze obcięte wymagają więc często jedynie symbolicznego „przejechania szczotką”. Włosy bardzo krótkie i krótkie często wybierają również dojrzałe kobiety, które… chcą odjąć sobie lat. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt, postaw na dynamiczne, pełne przestrzeni cięcie i… jasny kolor.
Włosy długie często noszą panie, które chcą się czuć superkobieco. Choć takie samopoczucie może zapewnić także krótka dostosowana do typu urody fryzura, to właśnie długie postrzega się jako jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości.
Jeśli chcesz zapuszczać (lub przedłużyć) włosy, pamiętaj, że długie fryzury wymagają zazwyczaj zdecydowanie większej ilości czasu i uwagi. Samo ich suszenie trwa zdecydowanie dłużej niż suszenie krótkich włosów. Podobnie z zabiegami pielęgnacyjnymi i stylizacją.

Bez względu na to, którą fryzurę wybierzesz, nie zapominaj o właściwej trosce. Aby włosy dodawały uroku, powinny być przede wszystkim zadbane.

 

Jak dbać o włosy krótkie, długie i przedłużane?

Aby włosy wyglądały zdrowo i pięknie:
• stosuj kosmetyki dobrane do ich typu i kondycji. Dla włosów przedłużanych powinny być to delikatne produkty nawilżające, najlepiej te stworzone specjalnie z myślą o pielęgnacji doczepów;
• nie zapomnij o nawilżaniu. Sam szampon to zdecydowanie zbyt mało. Po każdym myciu wmasuj we włosy odżywkę, a raz na jakiś czas zaaplikuj maskę;
• po umyciu nie trzyj włosów. Zawiń je w ręcznik i pozwól naturalnie pozbyć się nadmiaru wody. Dzięki takiemu działaniu zapobiegniesz łamaniu włosów;
• racjonalnie korzystaj z zabiegów wykorzystujących wysoką temperaturę. Codziennie suszysz włosy gorącym powietrzem suszarki, prostujesz prostownicą lub kręcisz lokówką? Takie zabiegi, stosowane regularnie mogą mieć katastrofalny wpływ na włosy. Zwłaszcza jeśli nie używasz preparatów termoaktywnych, które chronią przed wysoką temperaturą. Chcesz utrzymać swoje pasma w dobrej formie? Z umiarem korzystaj z prostownicy, lokówki i gorącego powietrza suszarki. Dotyczy to zwłaszcza włosów przedłużanych. Te w przeciwieństwie do naturalnych są pozbawione źródła wewnętrznego nawilżania. Jeśli stracą wilgoć… stracą także blask — staną się matowe i zmęczone;
• związuj włosy na noc. Ta zasada dotyczy jedynie posiadaczek średnich lub długich włosów (bardzo krótkich zwyczajnie nie da się związać). Związanie włosów w ciasny warkocz wyeliminuje ryzyko skołtunienia (zwłaszcza przedłużanych) i połamania włosów.

Rada: na kondycję włosów wpływa nie tylko pielęgnacja, ale także to, co jesz i ile wody pijesz. Jeśli mimo troskliwej pielęgnacji włosy są suche, puszące i niezdyscyplinowane, upewnij się, że Twoja dieta zawiera odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, zwłaszcza tych kluczowych dla włosów — Witaminy z grupy B (zwłaszcza B6 i B12), witamina C i E oraz cynk, żelazo i miedź.

 

Włosy krótkie czy długie — podsumowanie

Najlepsza fryzura to ta, która wydobywa Twój naturalny urok i w której naprawdę świetnie się czujesz. Jeśli znajdziesz tę szytą na miarę, z pewnością będziesz wyglądać świetnie. Bez względu na to, czy włosy będą długie, czy też krótkie.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixelpixel