Jak dbać o włosy?

2018-05-30
Jak dbać o włosy?
Ile razy stojąc przed lustrem, zadawałaś sobie to pytanie? Rozdwojone końcówki, trudność w ułożeniu, brak zdrowego wyglądu włosów i ich wypadanie - to przykra codzienność wielu kobiet. Jak zatem je pielęgnować włosy, wspomagając ich naturalne piękno? Czy dobrym pomysłem by wspomóc naturę będzie przedłużenie i zagęszczenie włosów przy użyciu doczepów? Sprawdźmy.

Zdrowie a włosy naturalne
Na stan naszych włosów wpływ ma wiele czynników: stres, gospodarka hormonalna, problemy ze zdrowiem, warunki atmosferyczne. Nie bez związku jest tutaj również znane wszystkim powiedzenie „przez ciebie wyłysieje”. Trudne, stresujące sytuacje mogą przyczyniać się do wypadania włosów i osłabienia ich kondycji. Dlatego tak ważne jest, żeby szczególnie w tych momentach zapewnić im dodatkowe wsparcie. A to osiągniesz dzięki odpowiedniej suplementacji. Zwłaszcza warty polecenia jest stosowany przez nasze babcie skrzyp polny. To dziko rosnące na łąkach ziele jest bogate w witaminy, minerały, oraz krzemionkę, która sprawia, że włosy wolniej obumierają i są mocniejsze. Także dietą możemy wspomóc nasze włosy, które do prawidłowego wzrostu potrzebują składników mineralnych. Te znajdziemy w orzechach, migdałach, pestkach dyni i pestkach słonecznika. Niedobór witamin również może przyczynić się do wypadania włosów, dlatego warto zwrócić uwagę czy nasza dieta bogata jest w ryby, jajka i świeże warzywa, np. szpinak, brukselkę czy kalafior. Natomiast żywność wysoko przetworzona taka jak chipsy, słodycze, dania typu fast food i smażone potrawy zawierają toksyny, które uszkadzają strukturę włosów. Podobnie sprawa wygląda z mocną herbatą i kawą, które „wchłaniają” witaminy niezbędne przy przyswajaniu minerałów. Warto pamiętać o piciu 1,5- 2 litrów wody dziennie, odwodnienie włosów może prowadzić do ich łamliwości, a w konsekwencji do nieatrakcyjnego wyglądu. Za jakość naszych włosów odpowiadają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, część z nas po prostu urodziła się z delikatnymi i cienkimi włosami. Oczywiście takie włosy również możemy wspomóc odpowiednią pielęgnacją, jeżeli jednak efekty nie będą satysfakcjonujące wówczas dobrym pomysłem będą dopinki do włosów.

Zasady dbania o włosy
Jakiś czas temu furorę zrobiły czapki z napisem „bad hair day”. Angielskie określenie na kiepski stan włosów zyskało grono zwolenniczek, które z radością przykrywały niezadowalającą fryzurę. Pomysł świetny, ale nie rozwiązujący sedna problemu. Dzień kiepskiej fryzury może zdarzyć się każdej z nas, ale co jeżeli przerodzi się w miesiąc koszmaru na głowie? W dbaniu o włosy najważniejsza jest konsekwencja i trzymanie się kilku podstawowych zasad. Pierwszą, wspomnianą wyżej kwestią jest odżywianie włosów od środka, przy pomocy suplementacji i odpowiedniej diety. Warto również przyjrzeć się kosmetykom, których używamy do mycia i pielęgnacji. Ważne, aby do codziennej pielęgnacji używać szamponów bez SLS, silikonów i parabenów. Pod tymi zaszyfrowanymi nazwami kryją się substancje szkodliwe dla naszego organizmu, które między innymi mogą wywoływać zmiany skórne. Szampon powinien być delikatny dla naszej skóry głowy, która podobnie jak skóra twarzy wymaga specjalnego traktowania i troski. Jest to najczęściej używany kosmetyk w pielęgnacji włosów, dlatego ważne jest, aby był wysokiej jakości, co najważniejsze niekoniecznie musi się to wiązać z dużymi wydatkami. Istotne jest też, jak myjemy włosy, Często niechcący możemy przyczyniać się do ich łamliwości i kołtunienia. Technika mycia włosów jest bardzo prosta i w głównej mierze opiera się na myciu skóry głowy, a nie samych włosów. Nie każdy wie, że to właśnie na skórze głowy odkłada się najwięcej zanieczyszczeń, a nie na samych włosach. Zmoczenie włosów powoduje, że łuski odchylają się, w związku z czym są narażone na uszkodzenia wywołane przez mocne tarcie. Nie trudno w takiej sytuacji o kołtun, który później z trudem rozczesać. Do mycia włosów wykorzystujmy, umiarkowano ciepłą wodę. Zarówno zbyt ciepła, jak i zbyt zimna może przyczynić się do podrażniania skóry głowy, a także pobudzić pracę gruczołów łojowych. Szampon nakładamy na skórę głowy, wmasowując, co prowadzi do powstawania piany, którą następnie przeciągamy na włosy. Dobrze jest powtórzyć tę czynność. Mamy wówczas pewność, że brud został usunięty całkowicie. Włosy spłukujemy letnią wodą i delikatnie wycieramy ręcznikiem. Podobnie jak w przypadku mycia nie pocierajmy ich zbyt mocno, co może przyczynić się do to ich plątania, a w konsekwencji do łamania końcówek.

Jak dbać o włosy - co jeszcze musisz wiedzieć?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jest chodzenie z mokrymi włosami spać. Wilgotne otoczenie jest idealne do rozwoju bakterii i grzybów głowy. Dodatkowo tarcie mokrych włosów o poduszkę przyczynia się do tworzenia kołtunów. Dlatego bezwzględnie po umyciu należy je wysuszyć suszarką lub zostawić do wyschnięcia. Sposób suszenia włosów również ma znaczenie. Dobrze jest suszyć je partiami, zaczynając od tych, które znajdują się na spodzie, od nasady, w kierunku wzrostu. Używanie kosmetyków termoochronnych jest dobrym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać, że mają one właściwości utrwalające, przez co nie trzeba po ich zastosowaniu nakładać lakieru lub pianki. W tym wypadku ominiemy zagrożenie związane z uszkodzeniem włosów, któremu mogą ulec pod wpływem gorącego powietrza. Do ochrony i regeneracji należy używać odżywek oraz masek. Dobieramy je w zależności od potrzeb i właściwości włosów. Podobnie jak w przypadku szamponu warto zwrócić uwagę na skład wybieranych przez nas produktów. Do codziennego stosowania należy sięgnąć po odżywki, które nie wchodzą tak głęboko w strukturę włosa, jak maski. Najbardziej znane są odżywki proteinowe, które wypełniają ubytki we włosach. Należy jednak być z nimi ostrożnym, ponieważ mogą one prowadzić do przesuszenia, w związku z czym włosy będę wyglądać na jeszcze bardziej zniszczone. Aby odżywić strukturę włosa, co jakiś czas dobrze jest nałożyć na nie maskę. Dzięki swoim właściwością wchodzi ona głębiej, niż odżywka i nadaje włosom zdrowy wygląd. Należy ją nakładać na umyte, wilgotne włosy i aby zwiększyć jej działanie, dobrze jest skorzystać z plastikowego czepka. Na rynku możemy znaleźć maski do różnego rodzaju włosów, przy wyborze dobrze zwrócić uwagę czy są bogate w naturalne składniki. Warunki atmosferyczne także mogą przyczyniać się do niszczenia włosów. Jesienią i zimą ich nieprzyjaciółmi są czapki, zawieruchy, a także domowe ogrzewanie. Dobrze jest skupić się wówczas na dodatkowym nawilżeniu włosów. Lato niesie ze sobą podobne zagrożenie, słoneczne promienie UV mogą trwale uszkodzić włosy. W tym przypadku możemy skorzystać z kosmetyków do włosów z filtrem UV. Dobrze, jeżeli w składzie znajdą się także proteiny, olejki ochronne i witaminy.

Czy warto przedłużyć włosy?
Co, jeżeli mimo odpowiedniego dbania o włosy wciąż nie jesteśmy zadowolone z ich wyglądu? Na jakość i ilość naszych włosów w pierwszej kolejności mają uwarunkowania genetyczne. Wiele kobiet pomimo poświęconego czasu i uwagi nie uzyskuje satysfakcjonującego efektu na głowie. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem są dopinki do włosów. Nieinwazyjna metoda wpinania doczepów daje efekt pięknych, gęstych włosów. Dopinki Clip In można w każdej chwili zdjąć, w zależności od potrzeb i sytuacji.

Jak dbać o włosy przedłużane?
Włosy wykorzystywane przy tego typu doczepach są naturalne, dlatego ich pielęgnacja nie różni się od tej, której poddajemy nasze własne włosy. Dobrze sprawdza się jedwab, który nadaje włosom blasku. Nakładany na końcówki będzie chronił je przed łamaniem i niszczeniem. Włosy doczepiane naturalne dobrze jest związywać gumką sprężynką, która przy zdejmowaniu ich nie wyrywa. Dzięki temu dopinki będą służyć nam dłużej, a także nie bez znaczenia jest to dla naszych naturalnych włosów. Po zdjęciu doczepów z głowy należy przechowywać je w specjalnym woreczku lub pudełku. Dopinki do włosów pielęgnujemy w taki sam sposób jak włosy naturalne. Myjemy je w chłodnej wodzie, szamponem niezawierającym SLS, sylikonów i parabenów. Po umyciu delikatnie je osuszamy ręcznikiem, pamiętając, że zbyt mocne tarcie przyczynia się do kołtunienia i łamania końcówek. Najlepiej jest zostawić je do wyschnięcia, jeżeli sytuacja tego wymaga, możemy skorzystać z suszarki. Ważne, żeby strumień powietrza nie był najmocniejszy i najcieplejszy. Nie przesadzajmy też z używaniem prostownic i lokówek, jeżeli już się na to zdecydujemy, zabezpieczmy włosy preparatem termoochronnym. Nigdy nie rozczesujemy mokrych włosów, ponieważ prowadzi to do ich niszczenia. Dopinki do włosów czeszemy specjalną szczotką dostępną na rynku lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Z metody przedłużania włosów clip in, często korzystają gwiazdy, które zakładają je na gale i wielkie wyjścia. Możliwość szybkiego założenia włosów sprawia, że w zaledwie parę minut nasze włosy naturalne zyskają na objętości i pięknym wyglądzie. Jest to świetne, nieniszczące naszych włosów rozwiązanie, które przyniesie niesamowite efekty. Jednocześnie pamiętajmy, aby dbać o włosy naturalne, dzięki temu ominiemy niebezpieczeństwo, że po założeniu dopinek będzie widoczna różnica w ich jakości i wyglądzie.

Korzystając z odpowiednich preparatów i konsekwentnie trzymając się wyżej wymienionych zasad, będziemy mogły cieszyć się pięknymi włosami, a co za tym idzie atrakcyjnym wyglądem. Włosy to atrybut każdej z nas, dlatego ważne jest, żeby poświęcić im odpowiednią ilość uwagi i troski. Obserwując, jak reagują na kosmetyki, bardzo dobrze je poznamy. Dzięki temu dowiemy się, czego najbardziej potrzebują i co im służy. Na pytanie jak dbać o włosy ciężko więc odpowiedzieć jednoznacznie. Nie ma jednej, genialnej metody na wszystkie potrzeby włosów, które podobnie jak my, różnią się od siebie. Codziennie narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia powietrza, stres i złe odżywianie właścicielek, z pewnością nie mają łatwego życia. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Możesz być pewna, że troskliwie pielęgnowane odwdzięczą się zdrowiem i pięknym wyglądem.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixelpixel