URODA
07.03.2021

Zimowa pielęgnacja włosów

Zimowa pielęgnacja włosów

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać właściwa zimowa pielęgnacja włosów. Co zrobić, aby włosy wyglądały estetycznie niezależnie od sezonu? Jak właściwie zadbać o to, aby były zawsze piękne, lśniące i pełne objętości? Przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz najlepsze metody zimowej pielęgnacji włosów.  

Niskie temperatury, duża wilgoć, wiatr i pozostałe warunki atmosferyczne charakterystyczne dla sezonu zimowego nie wpływają korzystnie na stan Twoich włosów. Suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, w których bywasz, również nie jest dla nich najlepsze. Wówczas potrzebują one wyjątkowej troski i zainteresowania.  Nie jest jednak powiedziane, że należy przeczekać cały ten okres z czapką na głowie, nie pokazując nikomu swojej fryzury. Wprowadzając w życie kilka istotnych, drobnych nawyków i stosując się do paru pomocnych zasad, z pewnością zachowasz piękny wygląd włosów niezależnie od pogody.

Regularnie nawilżaj włosy

W zimowej pielęgnacji włosów najważniejsze jest ich odpowiednie nawilżanie. Przez częste zmiany temperatur, wiatr i opady śniegu lub deszczu włosy często stają się matowe i przesuszone. Dodatkowo noszenie czapki powoduje, że mocno się elektryzują. Właścicielki bujnych loków lub lekko kręconych włosów skarżą się na wilgoć, która sprawia, że ich włosy nadmiernie się puszą. Niezależnie od problemu, w tym przypadku z pomocą przyjdą wszelkiego rodzaju nawilżające odżywki. Rozmaitość produktów na rynku pod tym kątem pozwala dostosować kosmetyk do indywidualnych potrzeb oraz typu włosów, aby jak najlepiej zwalczały niesforne zachowanie fryzury.

Przy wyborze odżywki zwracaj szczególną uwagę na jej skład. Produkty zawierające aloes oraz D-pantenol będą miały najlepsze właściwości nawilżające i odżywiające. Zimą jednak, zamiast tego, warto postawić na produkty bogate w naturalne oleje roślinne. Staraj się nakładać odżywkę na całej długości włosów, nie zapominając o ich końcach. To ta część jest najbardziej narażona na szkodliwe i wysuszające działanie zimna, co może skutkować rozdwajającymi się, łamliwymi końcówkami. Warto również od czasu do czasu zastosować kurację z wykorzystaniem odżywki lub maski i specjalnego czepka, który nieco podgrzeje kosmetyk. Dzięki temu odżywcze składniki aktywne w nim zawarte lepiej wnikną w strukturę włosa i dadzą jeszcze lepszy efekt.

Pamiętaj o dobroczynnych olejach

W Twojej zimowej (choć nie tylko!) kosmetyczce nie powinno zabraknąć odżywczych olejów do włosów. Wspomagają one szybką regenerację włosów, pozostawiając je sprężystymi i wzmocnionymi. Dodatkowo chronią osłabione końcówki włosów przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych i ułatwiają ich rozczesywanie. Na sklepowej półce znajdziesz wiele rodzajów takich kosmetyków, dlatego przy wyborze powinnaś kierować się kilkoma poniższymi zasadami:

  • wybieraj jedynie naturalne produkty, które nie mają w składzie sztucznych substancji zapachowych czy silikonów,
  • uzależnij wybór oleju do indywidualnych potrzeb i stanu Twoich włosów,
  • zwracaj uwagę bardziej na czyste oleje roślinne niż na mieszanki.

Jakie oleje sprawdzą się najlepiej?

Do zimowej pielęgnacji włosów najlepiej sprawdzą się takie substancje, jak olej lniany, olej z kiełków pszenicy, olej z awokado, olej rokitnikowy czy masło shea. W ich składzie znajdziesz ogromną ilość niezastąpionych składników odżywczych, minerałów i rozmaitych witamin, które doskonale zregenerują Twoje włosy.  Przykładowo olej z awokado będzie chronił włosy przed wypadaniem, wzmacniając ich cebulki i łagodząc podrażnienia skóry głowy. Olej z kiełków pszenicy oraz masło shea świetnie nadadzą się do przesuszonych i kruchych włosów. Zapewnią one włosom głębokie nawilżenie, zmiękczą je i skutecznie wygładzą, a jednocześnie nie będą ich obciążały. Olej lniany natomiast zapobiegnie łamaniu się włosów, ale też dociąży te, które mają tendencję do puszenia się. Zastrzykiem witamin nie tylko dla włosów, ale także dla Twojej skóry głowy będzie za to olej rokitnikowy. Zawiera on w sobie dużą dawkę witaminy C, K, D i E, prowitaminę A oraz witaminy z grupy B. Dzięki temu będzie on skutecznie chronił włosy przed działaniem czynników atmosferycznych, a także wpłynie pozytywnie na szybszy wzrost i gęstość włosów.

Odżywki to nie wszystko – myj włosy odpowiednim szamponem!

Zimą, poprzez towarzyszące jej warunki atmosferyczne, a także częste noszenie czapki lub innych nakryć głowy, włosy szybciej się przetłuszczają. Skutkuje to oczywiście częstszym ich myciem. Niezależnie od tego, czy jesteś w stanie zachować dotychczasową regularność mycia włosów, czy nie – zimą warto zadbać o właściwy dobór szamponu. Staraj się sięgać po delikatne kosmetyki na bazie łagodnych składników roślinnych. Unikaj produktów z dużą zawartością silnych detergentów, które osłabiają cebulki włosów i mogą sprzyjać ich wypadaniu.  Ponadto, jeśli cierpisz z powodu szybko przetłuszczających się włosów, spróbuj co drugie mycie stosować suchy szampon. Ten kosmetyk skutecznie pochłania nadmiar sebum, przywracając włosom objętość i świeżość, a także ułatwia ich układanie. Podczas mycia unikaj natomiast stosowania gorącej wody. Włosy zdecydowanie preferują temperaturę zbliżoną do ciała człowieka i będą Ci wdzięczne za dostosowanie jej nie tylko porą zimową.

Czapka to Twój sprzymierzeniec

Jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach, noszenie czapki może być niewygodne, przyspieszać przetłuszczanie się włosów, a także powodować ich elektryzowanie. Nie wspominamy nawet o zrujnowanej fryzurze po choćby krótkiej drodze z domu do pracy. Mimo wszystko powinnaś zawsze pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.  Czapka stanowi bowiem barierę ochronną dla Twoich włosów i ich cebulek przed mroźnym, suchym powietrzem oraz wiatrem. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została ona uszyta – najlepiej w tym celu sprawdzą się grube, naturalne tkaniny takie, jak wełna lub bawełna. Ponadto podczas prania czapek, szalików i odzieży wierzchniej pamiętaj o dodawaniu do nich antystatycznych płynów zmiękczających. Poza zapewnieniem pięknego zapachu skutecznie zmniejszają one elektryzowanie się włosów.

A co z suszarką?

Włosy są niezwykle wybredne i nie lubią ani niskich, ani zbyt wysokich temperatur. Dotyczy to przede wszystkim używania suszarek, lokówek czy prostownic, które narażają włosy na zniszczenia spowodowane gorącym powietrzem. Zimą wychodzenie z domu z mokrymi włosami jest jeszcze bardziej niewskazane niż w pozostałych porach roku i nie rób tego pod żadnym pozorem. Nie tylko ze względu na kondycję włosów, ale również zdrowie. Jest to najszybszy sposób na złapanie przeziębienia, a także na przemarznięcie i tak osłabionych kosmyków. W związku z tym warto zastanowić się nad myciem włosów wieczorami, aby miały szansę wyschnąć samoistnie lub stosować jedynie chłodny nawiew z suszarki. Należy również ograniczyć zabiegi takie, jak lokowanie czy prostowanie włosów, a jeśli są one konieczne – korzystać z kosmetyków chroniących je przed działaniem wysokiej temperatury. Kolejnym dobrym pomysłem może okazać się używanie suszarki z jonizacją. W trakcie suszenia włosów na ich powierzchni zbierają się ładunki dodatnie. Podczas używania suszarki z jonizacją uwalniane są ładunki ujemne, które również osiadają na włosach i neutralizują wspomniane ładunki dodatnie. Taki proces sprawia, że łuski włosa są domknięte, dzięki czemu kosmyki są miękkie i gładkie, a także zyskują zdrowy wygląd.

Suche powietrze w zamkniętych pomieszczeniach

Podczas sezonu zimowego włosy są narażone nie tylko na niską temperaturę i dużą wilgoć na zewnątrz, ale także na zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz. Klimatyzacja w aucie, ciepły nawiew w środkach transportu miejskiego, kaloryfery w domu czy pracy… Wszystko to niezwykle wysusza Twoje włosy, pozbawia je blasku i sprawia, że są matowe i słabe.  W domu warto więc zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Aby to osiągnąć, możesz używać przeznaczonych do tego celu elektrycznych nawilżaczy lub specjalnych nakładek z wodą wieszanych na kaloryferze. Bardzo szybko odczujesz efekty nie tylko na włosach – Twoja skóra również z pewnością będzie Ci wyjątkowo wdzięczna. Ponadto poprawisz jakość swojego snu oraz codziennego funkcjonowania.

Dbaj o końcówki

W poprzednich akapitach wspominaliśmy o tym, żeby pamiętać o odpowiednim nawilżaniu końcówek i dokładnym nakładaniu na nie odżywek. Kolejnym dobrym nawykiem w zimowej pielęgnacji włosów może okazać się ich regularne podcinanie. Skuteczną ochroną jest także stosowanie na samych końcówkach olejków odżywczych przed wyjściem z domu na niską temperaturę. Dzięki temu będą one mocniejsze oraz zachowają nieporównywalnie lepszą kondycję. Ponadto powstrzymaj się od nadmiernego czesania włosów. Może to skutkować ich zwiększonym łamaniem się oraz elektryzowaniem, gdy są wysuszone. W tym celu najlepiej używaj antystatycznych szczotek lub drewnianych grzebieni z dużymi, szeroko rozstawionymi zębami. Plastikowe mogą nadmiernie szarpać i uszkadzać powierzchnię włosa.

Zimowa fryzura modna i praktyczna

Zimą warto rozważnie dobierać fryzury. Wiele z nich nie tylko nie nadaje się do układania pod czapkę, ale także naraża włosy na dodatkowe zniszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Z takim problemem szczególnie spotykają się osoby mające długie włosy. Rozpuszczone nieustannie ocierają się o kurtkę, płaszcz lub szal, co mocno je niszczy i doprowadza do łamania końcówek. Należy wówczas postawić na praktyczniejsze fryzury, które nie tylko przetrwają zakrywanie ich nakryciem głowy, ale także ochronią Twoje kosmyki przed innymi czynnikami. Do takich fryzur można zaliczyć warkocze, koki, a także upinanie włosów w koński ogon. Tak zebrane można schować pod kurtką, aby dodatkowo ochronić je od zimna.

Jakie zabiegi upiększające stosować zimą?

Zimowa pielęgnacja włosów, a także zabiegi upiększające powinny ograniczać się do intensywnego nawilżania ich specjalnymi olejami oraz regularnego podcinania końcówek. Farbowanie, agresywne rozjaśnianie i tym podobne czynności, choć z pewnością służą pięknemu wyglądowi, będą niepotrzebnie osłabiać włosy.  Zimowe warunki atmosferyczne, a także suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz, są wystarczającym obciążeniem dla Twoich kosmyków. Nie należy ich dodatkowo wysuszać. Przerwa od używania mocnych kosmetyków z substancjami chemicznymi z pewnością dobrze zrobi Twojej fryzurze. Dzięki temu struktura włosa będzie miała czas na odbudowę i regenerację przed następnym zabiegiem.

Zadbaj o właściwą dietę w zimę

Idealnym dopełnieniem zimowej pielęgnacji włosów może okazać się odpowiednio zbilansowana dieta. Sposób, w jaki się odżywiasz, ma ogromny wpływ na kondycję całego Twojego organizmu, w tym również stan włosów. Często w zimowym jadłospisie brakuje owoców, ponieważ wiele z nich jest jedynie sezonowych i dostępnych podczas cieplejszych miesięcy.  Wówczas tym bardziej warto zadbać o zróżnicowaną dietę. Istotne jest także dostarczanie sobie każdego dnia odpowiednich dawek witamin i minerałów z produktów dostępnych aktualnie na sklepowych półkach. Utrzymanie włosów w świetnej formie nie jest możliwe bez odpowiedniego poziomu biotyny w organizmie. Ta witamina należy do grupy B i jest niezbędna do prawidłowej syntezy keratyny będącej podstawowym budulcem włosa.

Co powinnaś jeść, by cieszyć się piękną fryzurą?

Poza pełnymi witamin owocami, dla pięknych, zdrowych i lśniących włosów, niezastąpione są takie składniki, jak cynk, krzem i żelazo. Bardzo ważne jest także spożywanie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3.  Aby uzupełnić niedobór tych wartościowych składników, do swojego codziennego menu warto wprowadzić ryby, zielone warzywa i rośliny strączkowe. Ponadto polecamy zamienić pszenne pieczywo na pełnoziarniste, a zamiast niezdrowych przekąsek wybierać pestki dyni lub słonecznika, a także orzechy. Są to pożyteczne nawyki, które spełnią swoją funkcję nie tylko zimą, ale zadbają o pełen energii organizm i zdrowe ciało przez cały rok! Na drodze do zwiększenia grubości i objętości włosów zimą należy jeść jaja, soję oraz mięso, które są źródłem drogocennych aminokwasów siarkowych. Warto również systematycznie sięgać po siemię lniane i płatki owsiane, a także pić dużo wody. Nawadnianie organizmu od wewnątrz jest niezwykle istotne dla utrzymania odpowiedniego stanu włosów.

Wbrew pozorom, właściwa zimowa pielęgnacja włosów nie jest niczym skomplikowanym, a tym bardziej niemożliwym do osiągnięcia! Dzięki zastosowaniu kilku powyższych zasad i wdrożeniu do codziennego funkcjonowania prostych trików Twoje włosy będą odpowiednio odżywione, pełne objętości i blasku. Zapomnij o problemie suchych i zniszczonych włosów w zimę i ciesz się ich miękkością oraz nawilżeniem przez cały rok. Piękny wygląd Twoich kosmyków sprawi, że będziesz pewna siebie, a także zagwarantuje Ci świetne samopoczucie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixelpixel