Poznaj podstawowe sposoby na elektryzujące się włosy
Elektryzujące się włosy są Twoją zmorą? Po zdjęciu czapki, szalika czy swetra Twoje włosy żyją swoim życiem i nie wiesz czemu tak się dzieje? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu. Opowiemy w nim dlaczego włosy ulegają elektryzowaniu, a także przedstawimy kilka sposobów na to, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem!
Zacznijmy od podstaw - dlaczego włosy w ogóle się elektryzują?
Twoje włosy, w szczególności w sezonie zimowym, żyją swoim życiem, a Ty masz już tego dość? Zastanawiasz się dlaczego elektryzują się włosy akurat Tobie? Poznaj podstawowe powody, dla których Twoje kosmyki czasem ciężko ujarzmić.
Podstawowym powodem, dla którego włosy się elektryzują jest nieodpowiednie ich nawodnienie. Włosy posiadają dwa ładunki elektryczne - jony dodatnie oraz ujemne. Idealnie jeśli między jonami dodatnimi i ujemnymi panuje równowaga. Włosy suche, porowate naładowane są dodatnio. Jeżeli na swetrze, szaliku, czapce itd. również znajduje się wiele jonów dodatnich, to ładunki te zaczynają się odpychać. Skutkuje to elektryzowaniem włosów.
Od czego elektryzują się włosy? Powodów elektryzowania może być wiele. Za najczęstsze uznaje się jednak:
- niekorzystne warunki atmosferyczne - jak np. suche powietrze,
- różnice temperatur, niska temperatura, wiatr),
- noszenie czapki,
- suszenie suszarką,
- czesanie włosów plastikowymi szczotkami,
- obciążenie silikonami,
- wybieranie syntetycznych materiałów.
Co zrobić by włosy się nie elektryzowały?
Skoro wiemy już czemu elektryzują się włosy, to warto teraz przejść do konkretów i sprawdzić co możemy zrobić, aby temu zapobiec lub chociaż to ograniczyć.
Zmień proste nawyki
Aby zmniejszyć problem elektryzowania się włosów zacznij od zmiany prostych nawyków. Pierwszym z nich jest spłukiwanie na koniec mycia włosów chłodną wodą. Jest to tak ważne, ponieważ zimna woda pozwala na domknięcie łusek, dzięki czemu włosy są bardziej gładkie i lśniące. Ciepła woda natomiast otwiera łuski - co w efekcie potęguje napuszenie włosów. Szczotka do włosów elektryzujących się powinna być wykonana z naturalnego włosia (przykładowo dzika). Do codziennego rozczesywania używaj właśnie takich szczotek, będą znacznie lepszym wyborem niż te z tworzywa sztucznego.
Elektryzowanie się włosów - postaw na nawilżenie
Zajrzyj teraz do swojej kosmetyczki i dokładnie przyjrzyj się produktom, które stosujesz na co dzień do pielęgnacji swoich włosów. Wiemy już, że suche włosy są bardziej podatne na elektryzowanie. Warto zatem zaopatrzyć się w produkty nawilżające. Prócz odpowiedniego szamponu, odżywki i maski, warto również przyjrzeć się olejkom. Olejki pozwalą nie tylko na odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie pasm, ale również wpływają na nabłyszczenie oraz wygładzenie włosów.
Wartym wypróbowania jest również jedwab. Wystarczy nałożyć na wilgotne włosy kilka kropli jedwabiu oraz je przeczesać. Jedwab pozwala na nawilżenie, nabłyszczenie, zregenerowanie oraz wygładzenie włosów. Będą one również mniej podatne na elektryzowanie.
Korzystaj ze sprzętów z jonizacją
Jonizacja “usypia” ładunki elektryczne, sprawiając, że włosy są bardziej gładkie, lśniące, zdrowo wyglądające i nieelektryzujące się. Dodatkowym atutem jonizacji jest działanie nawilżające. Sprzętami, które mogą posiadać jonizację są suszarki, prostownice do włosów, szczotki z powłoką antystatyczną oraz grzebienie antystatyczne.
Elektryzujące się włosy - co robić? Zwróć uwagę na to, co zakładasz
Zarówno wybór czapki, jak i swetra, czy szalu może mieć duży wpływ na to, czy nasze włosy będą się elektryzowały. Czapka powinna być zawsze wykonana z naturalnej tkaniny. Dobrym wyborem będzie wełna czy bawełna. Zdecydowanym nieprzyjacielem Twoich włosów będą natomiast wyroby poliestrowe. Podobnie z ubraniami. Naturalne tkaniny będą najlepszym wyborem. Syntetyczne materiały zdecydowanie nie będą Twoim sprzymierzeńcem i będą potęgowały elektryzowanie się Twoim kosmyków.
Odpowiedni wybór garderoby to najłatwiejszy i natychmiastowy sposób na elektryzujące się włosy.
Pamiętaj o czyszczeniu szczotki
Szczotkę do włosów powinno się myć regularnie. Dobrym wyborem do jej czyszczenia będzie szampon przeciw puszeniu, pozwoli on na “zdjęcie” z niej ładunków elektrostatycznych. A Ty jak często czyścisz swoją szczotkę?
Wpływ warunków atmosferycznych
Na stan Twoich włosów bez wątpienia wpływają również warunki atmosferyczne. Zwróć uwagę na to w jakich pomieszczeniach przebywasz na co dzień. Pamiętaj, iż w mieszkaniach, w szczególności w sezonie grzewczym, wilgotność powietrza jest bardzo niska. Aby temu zapobiec warto zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza, a jeśli szukasz szybszych rozwiązań na już - rozważ rozłożenie na kaloryferach wilgotnych ręczników lub też ceramicznych pojemników z wodą.
Podsumowując - aby wspomóc włosy i sprawić, by się nie elektryzowały, wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian oraz zwiększyć swoją świadomość dotyczącą najczęstszych błędów nie tylko pielęgnacyjnych, ale i ogólnych.