SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Kilka rad na to jak w zdrowy i bezpieczny sposób rozczesywać włosy

2023-06-15
Kilka rad na to jak w zdrowy i bezpieczny sposób rozczesywać włosy

Spełniłaś swoje marzenie o długiej, gęstej i pięknej fryzurze, przedłużyłaś swoje włosy i zastanawiasz się teraz jak o nie dbać? Wybór odpowiednich kosmetyków jest istotny, ale pielęgnacja to nie tylko kosmetyki - to również między innymi odpowiedni sposób czesania. W tym artykule opowiemy o tym jak czesać włosy - zarówno naturalne, jak i przedłużone. 

Czesanie włosów jest bardzo istotnym - choć przez wielu zupełnie niedocenianym - elementem pielęgnacji włosów. Ważny jest sposób i częstotliwość szczotkowania, a także dobór odpowiedniej szczotki. Jak często należy czesać włosy? Uniwersalną odpowiedzią jest - szczotkuj dokładnie pasma rano i wieczorem, dodatkowo przeczesuj je w ciągu dnia w miarę potrzeby - nie dopuszczaj do ich skołtunienia czy splątania.

Pamiętaj, aby w czasie czesania nie szarpać włosów. Delikatność jest ważna nie tylko w przypadku włosów przedłużanych, ale i naturalnych. Jest to istotne, gdyż szarpanie i brak delikatności może wpływać na uszkodzenie naturalnej struktury oraz wyrywać włosy.

Czesanie mokrych włosów - dlaczego nie należy czesać pasm na mokro?

Pamiętaj również, aby nie czesać włosów na mokro, zaraz po umyciu, gdyż może to je rozciągać. Odczekaj chwilę po umyciu aż włosy naturalnie podeschną i dopiero wtedy delikatnie przeczesz oraz rozdziel pasma. Mokre włosy są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia - z tego względu rozczesywanie włosów na mokro jest zdecydowanie odradzane. Włosy najlepiej rozczesać przed myciem. Jeśli masz problem z rozczesywaniem swoich kosmyków na sucho, możesz ewentualnie delikatnie rozdzielić je grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami po nałożeniu na wilgotne włosy odżywki.

Jeśli masz długie i gęste włosy - czesz je warstwami. Zacznij od wierzchniej warstwy i stopniowo przechodź dalej. Rozpocznij od rozczesania końcówek, a potem stopniowo przechodź coraz wyżej - pozwoli to na delikatne rozplątanie włosów bez zbędnego szarpania.

Czym czesać włosy?

Zastanawiasz się jaka szczotka będzie najlepszym wyborem do rozczesywania włosów przedłużanych? Wybierając odpowiednią szczotkę zwróć uwagę na parę elementów. Ważny jest rodzaj włosia, podstawa szczotki, wielkość, a także kształt i ergonomia. Wybierz produkt, który wygodnie leży Ci w dłoni oraz wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. 

Dobrym wyborem są szczotki między innymi te z naturalnego włosia dzika, które cechują się elastycznością, a jednocześnie odpowiednią sztywnością, która pozwala na delikatne wyszczotkowanie włosów. Każda kępka powinna posiadać dłuższe wypustki z nylonu, umożliwiające delikatne rozplątywanie włosów, które nie są szkodliwe dla łączeń w przypadku przedłużonych włosów. Włosie dzika posiada działanie antystatyczne, dzięki czemu pasma się nie elektryzują. Włosie o dwóch długościach pozwala na wygładzenie włosów i sprawienie, iż będą ładne i błyszczące. Świetnym wyborem są szczotki o włosiu zamocowanym na poduszce pneumatycznej. Pamiętaj, aby unikać zbyt mocnego wyciągania pasm.

Jak czesać długie włosy?

Wybierając szczotkę warto uwzględnić swoje włosy. Jeśli posiadasz długie oraz gęste włosy, wybierz płaską szczotkę z włosia dzika. Będzie ona duża, a przez to wydajna i wygodna. Przy jej pomocy rozczeszesz większą powierzchnię włosów za jednym pociągnięciem.

Jak czesać włosy do ramion i krótsze?

Jeśli posiadasz krótsze włosy - z powodzeniem możesz wybrać owalną, drewnianą szczotkę z włosia dzika. Jest ona mniejsza, a przez to bardziej poręczna, świetnie sprawdzi się nie tylko do stosowania na co dzień, ale również w podróży czy jako dodatkowa szczotka w torebce.

Jak rozczesać włosy? Czesanie włosów doczepianych

Inną propozycją jest wybór tak zwanej szczotki “pętelki” - jest to szczotka z syntetycznym, zawiniętym w podłużne oczka włosiem. Szczotka “pętelka” pozwala na delikatne, nieinwazyjne rozczesanie włosów, bez elektryzowania ich oraz bez narażania miejsc łączeń na uszkodzenia. W przypadku szczotki “pętelki” sytuacja jest zbliżona do szczotki z włosia dzika - obie najlepiej, jeśli mają pneumatyczną poduszkę. Dodatkowym atutem pętelki jest delikatny masaż głowy w czasie czesania, co pozwala nie tylko relaks, ale także na poprawę ukrwienia.

Pamiętaj, iż doczepiane włosy należy precyzyjnie rozczesać przed myciem. Nie myj skołtunionych włosów, a także - analogicznie do kosmyków naturalnych - nigdy nie rozczesuj doczepek na mokro. Z rozczesaniem poczekaj do ich wyschnięcia.

Jak czesać kręcone włosy?

Jeżeli jesteś posiadaczką kręconych włosów to obowiązują Cię nieco inne zasady niż w przypadku prostowłosych koleżanek. Czesanie kręconych włosów nie powinno odbywać się na sucho - rozczesanie pasm na sucho sprawi, iż zamiast pięknych loczków, będziesz mieć na głowie puch. Lepszym wyborem zatem w przypadku kręconych kosmyków jest czesanie ich po umyciu, kiedy są jeszcze lekko wilgotne. Zastanawiasz się czym czesać kręcone włosy? Dobrym wyborem do rozdzielenia kręconych kosmyków są nawet własne palce! Poleca się również grzebienie i specjalne szczotki z szeroko rozstawionymi zębami. 

Podsumowując - czesanie włosów jest bardzo ważne. Część osób sugerując się tym, iż w trakcie czesania zostaje u nich na szczotce większa ilość włosów, uważa, że to właśnie ono jest przyczyną wypadania i przez to rozczesuje włosy możliwie jak najrzadziej. Nie jest to prawda! Czesanie włosów jest bardzo potrzebne i należy robić to możliwie jak najczęściej. Prawidłowe czesanie, pozbawione szarpania, nie może zaszkodzić włosom! Pozwala natomiast na usunięcie zanieczyszczeń, równomierne rozprowadzenie sebum, pobudzenie krążenia oraz dotlenienie skóry głowy.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixelpixel