URODA
12.10.2022

Jak zatroszczyć się o długie włosy by pozostały piękne?

Jak zatroszczyć się o długie włosy by pozostały piękne?

Długie włosy zawsze były synonimem kobiecości i dziewczęcości. Co więcej - nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Zdobią nas jednak tylko wtedy, gdy są mocne i zdrowe. Tymczasem ich dziecięca witalność i uroda nie są nam dane na zawsze. Włosy zmieniają się z wiekiem i ciągle wystawiamy je na ciężkie próby. Nieumiejętna pielęgnacja i czynniki środowiskowe nie służą Twoim puklom, ale wszystkiemu możesz zaradzić. Podpowiemy Ci, jak właściwie zaopiekować się długimi włosami. 

Pielęgnacja długich włosów - porady

Pewne działania, choć tak oczywiste, bywają zaniedbywane. Brakuje nam też czasem pełnej wiedzy na temat najważniejszych zasady pielęgnacji.

Poznaj nasze wskazówki dotyczące 5 najważniejszych punktów w pielęgnacji długich włosów:

1. Czesanie

Dokładnie rozczesuj włosy rano i wieczorem. W ciągu dnia czesz je wedle potrzeb - na tyle często, by nie dopuścić do ich splątania. Używaj szczotki, która ma miękkie, elastyczne i gęste włosie. To ważne, by nie szarpała, a delikatnie rozczesywała.

W kwestii techniki każda z nas ma swoje sposoby na długie włosy, które zależą od ich rodzaju i utrwalonych nawyków. O czym jednak zawsze należy pamiętać?

  • Rozczesuj włosy warstwami - zacznij od wierzchniej i stopniowo pogłębiaj.
  • Nie czesz ich od razu po całej długości. Najpierw delikatnie rozczesz końcówki i stopniowo zaczynaj czesanie coraz wyżej, aż będziesz mogła gładko przejechać szczotką od nasady włosów po ich końce.
  • Rób to delikatnie, z czułością i uważnością, masując jednocześnie skórę głowy. Poprawi to jej ukrwienie i rozprowadzi naturalne oleje po całej długości włosów, a Ciebie zrelaksuje. Nigdy nie czesz się gwałtownie i nerwowo.

2. Mycie

To podstawowy zabieg pielęgnacyjny, ale i tu popełniamy błędy, a przecież pielęgnacja długich włosów ma działać na ich korzyść. Wyjaśniamy, jak robić to poprawnie.

Częstotliwość

Myj włosy tak często, jak to konieczne. Jeśli jednak Twoje włosy przetłuszczają się już pierwszego dnia po umyciu, może to oznaczać, że je przesuszasz. W czasie mycia zmywasz naturalne sebum ochronne, co prowokuje jego zwiększoną produkcję. Postaraj się doprowadzić skórę do takiej kondycji, by Twoje włosy wytrzymywały przynajmniej 2 dni. Francuzki zwykły mówić, że włosy są najlepsze drugiego dnia.
Zawsze możesz doraźnie odświeżyć swoje włosy suchym szamponem - najlepiej naturalnym, na bazie glinki.

Szampon

Wybierz szampon odpowiedni dla skóry Twojej głowy. Dopiero w drugiej kolejności patrz na rodzaj włosów. Sięgaj tylko po dobre produkty. Nie oznacza to ani najdroższych, ani najaktywniej reklamowanych marek. Zwracaj uwagę na to, by nie zawierały agresywnych detergentów (np. SLS), parabenów, czy siarczanów. Twoim sprzymierzeńcem jest prosty i naturalny skład.

Odżywka

Za każdym razem stosuj odżywkę lub balsam, który wygładzi włosy i ułatwi ich rozczesywanie. Są trzy szkoły: MO, czyli mycie i odżywianie, OM - odżywianie i mycie oraz OMO - odżywianie, mycie, odżywianie. Stosuj tę, która u Ciebie działa najlepiej. Jeśli Twoje włosy mają tendencję do plątania się podczas mycia, nakładaj odżywkę przed nim.

Samo sedno, czyli mycie

Jeśli chodzi o długie włosy pielęgnacja musi być przemyślana. Nie inaczej jest z techniką ich mycia. O czym powinnaś pamiętać?

  • Zawsze pochylaj głowę do przodu lub tyłu tak, by włosy swobodnie wisiały - błędem jest mycie ich całymi dłońmi, kolistymi ruchami, tworząc czepek z piany.
  • Najpierw delikatnie masuj skórę głowy opuszkami palców, a następnie włosy - od nasady po końcówki. Najwięcej uwagi poświęć zawsze skórze.
  • Nie wylewaj szamponu bezpośrednio na głowę. Rozcieńcz odrobinę kosmetyku wodą i wmasuj w skórę jak powyżej. Dopiero powstałą pianą delikatnie umyj włosy. Świetna jest również tzw. metoda kubeczkowa. Polega na dolaniu odrobiny szamponu do wody w słoiku lub kubku z pokrywką i mocnym wstrząsaniu do momentu powstania piany, którą myjemy włosy.
  • Jeśli nie używasz kosmetyków do stylizacji ani nie masz bardzo zabrudzonych włosów, jedno mycie wystarczy.
  • Na żadnym etapie mycia nie używaj zbyt gorącej wody - nie służy ona ani Twojej głowie, ani włosom. Na sam koniec spłucz włosy chłodną wodą. Dzięki niskiej temperaturze domkniesz łuski włosów, co je wzmocni i wygładzi.

Wycieranie

Nie trzyj włosów ręcznikiem. Od klasycznego ręcznika lepiej sprawdzi się delikatna, miękka tkanina bawełniana. Osuszaj włosy delikatnie przykładając ją i odciskając wodę.

Rozczesywanie

Przed myciem dobrze rozczesz swoje proste włosy, by później uniknąć ich rozplątywania. W przypadku włosów mocno kręconych, zalecamy rozczesywanie na mokro (palcami lub bardzo rzadkim grzebieniem), po nałożeniu odżywki.

Po myciu pozwól włosom podeschnąć, a następnie delikatnie rozczesz je grzebieniem o rzadkich ząbkach. Chodzi o to, by ich nie rozciągać, a co za tym idzie - nie osłabiać. Szczotki użyj dopiero gdy włosy będą suche.

Suszenie

Prawda jest taka, że najlepsza pielęgnacja długich włosów jest nieinwazyjna. Idealnie będzie, jeśli po prostu pozwolisz swoim włosom wyschnąć naturalnie. Jeśli musisz użyć suszarki, wybierz możliwie najniższą temperaturę. Susz je od góry do dołu, od zewnątrz, trzymając suszarkę w odległości co najmniej 30 cm od włosów. Na koniec włącz zimny nadmuch, by domknąć łuski i schłodzić skórę głowy.

3. Fryzury

Choć z długich włosów możesz wyczarować wiele pięknych fryzur, stawiaj na te, które najmniej je nadwyrężą. Należą do nich luźne warkocze i swobodne upięcia. Nie noś ciasnego kucyka na co dzień ani zawsze w tym samym miejscu. Nigdy nie związuj mokrych włosów.

Unikaj też fryzur, które wymagają mocnego utrwalania i tapirowania. Powiedz „nie” metalowym spinkom i gumkom z metalowymi łączeniami. Jeśli już związujesz włosy, wybieraj gumki tekstylne lub specjalne sprężynki.
W ciągu dnia staraj się jak najczęściej nosić włosy rozpuszczone. Jednak na czas snu zabezpiecz je przed plątaniem, splatając je w luźny warkocz.

4. Dieta

Sposób w jaki się odżywiamy ma wpływ na nasze ciała. Również pielęgnacja długich włosów zaczyna się od wnętrza. Zadbaj o nawodnienie i to, by w Twojej diecie nie zabrakło witamin E, C i A. Powinna być też bogata w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, chrom, żelazo, cynk i biotynę.

Jeśli planujesz okresową dietę powodującą niedobory, jak dieta oczyszczająca (np. sokowa) lub leczniczy post, poradź się lekarza lub dietetyka jak przeprowadzić ją bez szkody dla Twojego ciała i włosów. By nie wypadło ich zbyt wiele, zadbaj też o porządną suplementację przed i po oczyszczaniu. Pomoże Ci w tym m.in. popularny skrzyp polny lub herbatka z pokrzywy.

5. Pielęgnacja

Systematyczna pielęgnacja długich włosów powinna wejść Ci w nawyk. Poza codzienną rutyną, postaraj się je czasem dopieszczać. Oto o co warto zadbać:

Dogłębne odżywianie

Odżywka stosowana po myciu sprawia, że włosy dobrze się rozczesują i prezentują. Jednak by dostarczyć im składników odżywczych, sięgnij raz na jakiś czas po bombę odżywczą. Możesz stosować profesjonalne preparaty, jak maski lub serum do włosów. Warto również wypróbować naturalne, domowe receptury z wykorzystaniem tego, co masz w kuchni, np. miodu, jajek lub awokado.

Nawilżanie

Gdy Twoje włosy tracą wodę lub są przesuszone, potrzebują solidnego nawilżenia. Wybierz do tego dobrej jakości preparaty lub wykorzystaj to, co dała natura.
Poniżej dwa popularne triki:

  • Olejowanie - wsmaruj we włosy oliwę lub olej (np. lniany lub kokosowy), zabezpiecz folią i załóż czapkę. Zmyj po minimum 2 godzinach.
  • Mycie odżywką z mąką ziemniaczaną - nałóż taką mieszankę na włosy, po ok. 30 minutach zwilż, wmasuj delikatnie w skórę głowy i spłucz.

Wygładzanie

Na rynku jest szereg masek, olejków czy fluidów wygładzających włosy. Ich działanie powoduje zmniejszenie porowatości. Podobny efekt osiągniesz stosując płukankę z octu jabłkowego wymieszanego z wodą. Nie przerażaj się zapachem - ulotni się, gdy włosy wyschną.

Peeling

By skóra Twojej głowy była zdrowa, dobrze oczyszczona i chętnie wchłaniała składniki odżywcze, regularnie usuwaj z niej martwy naskórek. Na głowie stosuje się raczej peelingi enzymatyczne, ze względu na trudniejszy dostęp do skóry. Możesz jednak spróbować też naturalnego złuszczania, używając kawy lub drobno zmielonej soli, wymieszanej z szamponem lub odżywką. Taki delikatny masaż poprawi ukrwienie skóry, wzmocni włosy i przyspieszy ich wzrost.

Zabezpieczanie końcówek

By wspomóc końcówki możesz wcierać w nie specjalne olejki lub kosmetyki. To ważne, bo wzmacnia włosy i zapobiega ich rozdwajaniu


Sposoby na długie włosy - 6 aspektów, na które warto zwrócić uwagę!

1. Dobrze poznaj swoje włosy - to jest punkt wyjścia byś mogła właściwie zaspokoić ich potrzeby. Najważniejsze, co należy ustalić to:

  • Typ - mogą być suche, normalne lub przetłuszczające się.
  • Porowatość - włosy niskoporowate, czyli z przylegającymi dobrze łuskami, są gładkie i lśniące; wysokoporowate zaś mają łuski odchylone, przez co tracą wilgoć, mogą być źle odżywione i łamliwe.

2. Regularnie podcinaj końcówki - to najstarsza część włosa, więc najwięcej przeszła. Gdy zaczynają się rozdwajać wyglądają niezdrowo, są suche i łamliwe. Co więcej - będą się rozwarstwiały coraz wyżej.

3. Unikaj rozjaśniania - nawet nowoczesne farby odciskają piętno na Twoich włosach. Najbardziej szkodzi im rozjaśnianie, bo wymaga stosowania silnej chemii, która osłabia i wysusza Twoje włosy. Jeśli rozświetlenie fryzury jest dla Ciebie ważne, postaw raczej na refleksy lub delikatne pasemka. Oszczędź jak największą powierzchnię zdrowych włosów.

4. Zachowaj umiar w stylizacji - co to znaczy?
Unikaj zbyt częstego używania suszarki, lokówki czy prostownicy. Gdy po nie sięgasz, stosuj specjalne kosmetyki termoochronne.
Wyciąganie włosów na szczotce również im nie służy. Może robi to Twój fryzjer, jednak na co dzień jest to męczące dla cebulek.
Ogranicz do minimum produkty do stylizacji typu żele, pianki, lakiery itp. Obciążają włosy i stosowane w nadmiarze mogą je osłabić.

5. Unikaj tarcia - Twoje włosy nie lubią kontaktu z szorstkimi materiałami. Ocieranie się o porowate powierzchnie, np. wełniane swetry, powoduje ich plątanie. W nocy, gdy nie masz nad włosami kontroli, jest to jeszcze ważniejsze. Dlatego niektórzy zalecają spanie na jedwabnej poduszce. Nie noś też ciasnych i twardych czapek.

6. Odwiedzaj czasem fryzjera - pielęgnacja długich włosów jest wymagająca i warto mieć wsparcie profesjonalisty. Nawet przy zwykłym skracaniu oceni on kondycję Twoich włosów i udzieli cennych porad. Gdy zdecydujesz się na SPA dla włosów, będziesz miała pewność, że wybierze odpowiedni dla Ciebie zabieg i preparaty.

Jakie kosmetyki do długich włosów?

Kompletując kosmetyki do włosów pamiętaj, że nie chodzi o to, by mieć ich dużo. Ważna jest ich jakość i to, by były dobrze dobrane. Oto kilka kłopotów, z jakimi zmagają się nasze włosy i produktów, które pomogą stawić im czoła.

Gdy Twoje włosy są suche z natury lub tracą wodę z powodu czynników zewnętrznych, zdecydowanie wymagają wsparcia. Zacznij je nawilżać już na etapie mycia. Dobrym wyborem będzie szampon Moroccanoil Hydration, który nie tylko wyreguluje poziom nawilżenia Twoich włosów, ale też dostarczy im witamin A i E oraz przeciwutleniaczy. Naturalnym uzupełnieniem pielęgnacji będzie intensywnie nawilżająca maska z tej samej serii. W 5 minut odżywi i uelastyczni Twoje włosy oraz doda im blasku.

Czy masz niesforne, plączące się kosmyki, które wymagają zdyscyplinowania? Z pomocą przyjdzie fluid wygładzający włosy Actyva Disciplina Fluid od Kemon. Wygładzi i nabłyszczy Twoją fryzurę, a w efekcie okiełzna jej puszenie i plątanie się. Zwróć też uwagę na Bellessere - aksamitny olejek arganowy tej samej marki. Poza odżywianiem i ujarzmieniem Twoich włosów, nada im jedwabistą miękkość. Co ważne - są to kosmetyki wegańskie, stworzone w zgodzie z naturą.

A co począć z włosami osłabionymi i zniszczonymi? Remedium na tę przykrą dolegliwość jest linia kosmetyków Dualsenses Rich Repair od Goldwell. Szczególną uwagę zwróć na Maskę 60-sekundową i Serum 6 efektów, które profesjonalnie wspomogą regenerację Twoich włosów. Pielęgnacja długich włosów nigdy nie była tak prosta.

Podsumowanie

Jak widzisz, właściwa pielęgnacja długich włosów pochłania trochę czasu i energii. Ważna jest codzienna rutyna, dieta, dodatkowe zabiegi oraz to jak się z włosami obchodzimy.

Nie myśl jednak o tym jak o uciążliwym obowiązku. Łatwiej będzie Ci o siebie zadbać, jeśli stworzysz relaksujące rytuały. Dla włosów i skóry głowy będzie to zastrzyk energii, a dla Ciebie - przyjemność. Opiekując się swoimi włosami, opiekujesz się sobą.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixelpixelpixel