Artykuły i ciekawostki
23.03.2021

Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały?

Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały?


Problem elektryzujących się włosów dotyczy wielu kobiet. Najczęściej jest to odczuwalne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy ciepłe czapki i szaliki wracają do łask. Puszące się, naelektryzowane włosy bardzo ciężko ułożyć i doprowadzić do porządku. Jesteś jedną z osób, które cierpią z tego powodu? Sprawdź co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały.
Zanim zaczniesz szukać sposobów na to co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały, warto poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego włosy w ogóle się elektryzują.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Elektryzowanie się włosów to zupełnie normalne zjawisko, wynikające z… praw fizyki. Podobnie jak w przypadku tkanin, z których szyje się ubrania, włosy są naładowane dodatnio. Zbyt duże nagromadzenie tych samych ładunków powoduje, że odpychają się one od siebie. Włosy nieco zniszczone, które mają otwarte łuski, pozwalają, aby ładunek elektryczny dodatkowo przenikał do ich wnętrza. Wówczas elektryzują się, „stając dęba” we wszystkie strony. Jest to szczególnie widoczne po zdjęciu z włosów czapki. Jeśli Twoje włosy mają tendencje do nadmiernego elektryzowania, zrezygnuj z syntetycznych tkanin, które wzmagają to zjawisko. Zamiast nich wybierz naturalne materiały takie, jak wełna czy bawełna.

Jakie włosy elektryzują się najbardziej?

Nie wszystkie włosy się elektryzują. Aby nie dopuścić do powstania tego zjawiska lub zminimalizować jego efekt, otocz pasma szczególną opieką. Szczególnie we wspomnianym wyżej okresie jesienno-zimowym. Właśnie wtedy kosmyki poddawane są dużym zmianom temperatur oraz suchemu i wilgotnemu powietrzu. Włosy przesuszone, które są szorstkie w dotyku, będą elektryzowały się znacznie bardziej niż takie, które są gładkie, nawilżone i zadbane.

Wierzchnia warstwa włosa to tzw. warstwa rogowa, którą tworzą keratynowe łuski ochraniające wnętrze. Dlatego w każdej sytuacji powinnaś dbać o to, aby były one zawsze domknięte. Wówczas włosy są miłe w dotyku, wyglądają zdrowo i mają mniejsze tendencje do elektryzowania.

Sposoby na elektryzujące się włosy

Jednym z niezawodnych sposobów na elektryzujące się włosy jest po prostu odpowiednia pielęgnacja i głębokie nawilżanie. Oto kilka drobnych nawyków, które możesz wdrożyć do codziennych czynności.

Zadbaj o odpowiednie kosmetyki

Bardzo istotne dla Twoich włosów są kosmetyki, z których korzystasz. Jeśli zmagasz się z elektryzującymi się włosami, zwłaszcza jesienią i zimą, zwróć większą uwagę na skład produktów. Za odpowiednie nawilżenie i wzmocnienie struktury włosa odpowiedzialne są naturalne oleje. Staraj się wybierać kosmetyki z dużą zawartością naturalnych składników tego typu, a szybko poczujesz różnicę.

Podobna zasada dotyczy odżywek i olejków do włosów. Szczególnie zwracaj uwagę na produkty, przeznaczone do puszących i elektryzujących się kosmyków. Taka intensywna, właściwie dopasowana kuracja skutecznie zminimalizuje efekt odstających, niesfornych włosów. Zamiast tego szybko staną się one nawilżone, piękne i zdrowe.

Bądź delikatna dla swoich włosów

Mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia, dlatego powinnaś podchodzić do nich bardzo ostrożnie. W trakcie mycia włosów nie zbieraj ich na czubku głowy i nie gnieć. Najlepiej delikatnie wmasuj szampon w nasadę głowy, a pianę rozprowadź dłońmi po całej długości kosmyków. Masaż skóry głowy przyczyni się do jej ukrwienia, co dobrze wpłynie na cebulki włosów.
Nigdy nie używaj gorącej wody do mycia i płukania włosów. Bardzo ciepła woda sprzyja otwieraniu się łusek, podczas gdy chłodna temperatura wykazuje przeciwny, pożądany efekt. Najlepiej korzystaj z letniej wody zbliżonej temperaturą do ciepła ciała człowieka. Na koniec możesz dodatkowo przepłukać je zupełnie zimną wodą, aby całkowicie domknąć łuski.

Właściwe sposoby suszenia

Tak wydawałoby się oczywista czynność, jaką jest suszenie włosów, w dużej mierze wpływa na ich elektryzowanie się. Aby Twoje włosy wyglądały pięknie, zapomnij o intensywnym pocieraniu ich ręcznikiem. Zamiast tego owijaj kosmyki tkaniną i delikatnie je odsączaj. Nie używaj ręczników ze sztucznych materiałów, ponieważ to one wytwarzają najwięcej dodatnich ładunków, które przechodzą na włosy. Postaw na naturalne, miękkie materiały, które nie pogniotą i nie połamią Twoich kosmyków.

Kolejną, być może nawet ważniejszą kwestią w zakresie dbania o włosy, jest używanie suszarki. Jeśli chcesz, aby Twoje włosy mniej się elektryzowały, powinnaś jak najczęściej pozwalać im naturalnie wyschnąć. Jest to jednak dość czasochłonne. Zdajemy sobie zatem sprawę, że całkowite odstawienie suszarki często jest niewykonalne. Dlatego, jeśli musisz jej używać, korzystaj z chłodnego nawiewu. Obecnie prawie każda suszarka jest wyposażona w taką funkcję. Włosy nie lubią wysokich temperatur, ponieważ suche, gorące powietrze bardzo je niszczy, przesusza i otwiera ochronne łuski.

Bądź oszczędna w stylizacjach

Podobnie jak w przypadku suszarki, włosy nie reagują dobrze na żadną stylizację, która wymaga wykorzystania wysokiej temperatury. Dotyczy to wszelkiego rodzaju lokówek, karbownic i prostownic. Aby uniknąć efektu naelektryzowanych i zniszczonych włosów, korzystaj oszczędnie z takich sprzętów. Przed rozpoczęciem stylizacji możesz także nakładać na włosy kosmetyk chroniący je przed wysoką temperaturą. Na sezon jesieni i zimy natomiast najlepiej całkowicie odstaw takie urządzenia. Wówczas zobaczysz, jak szybko poprawi się kondycja Twoich włosów.

Czym czeszesz włosy?

Skoro wiesz już, jak odpowiednio myć, suszyć i odżywiać włosy, powinnaś również dowiedzieć się, czym najlepiej je czesać. Tworzywa sztuczne mogą potęgować efekt elektryzowania się kosmyków. Dlatego włosy najlepiej delikatnie rozczesywać drewnianą lub metalową szczotką z naturalnym włosiem np. dzika. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami.

Dodatkowa powłoka antystatyczna na grzebieniach i szczotkach pomoże Ci w walce z elektryzującymi się pasmami. Postaraj się także rzadziej czesać swoje kosmyki. Częste, mocne pocieranie ich prowadzi do wytwarzania się większej ilości niechcianych ładunków unoszących włosy we wszystkie strony.

Sprzęty z jonizacją

Jeśli nie możesz rozstać się ze swoją suszarką lub innymi urządzeniami do stylizacji, zainwestuj w sprzęty z jonizacją. Podczas suszenia włosów gorącym powietrzem wytwarza się duża ilość dodatnich ładunków, które elektryzują i puszą włosy. Stają się one wówczas oporne na układanie, szorstkie i matowe.
Jonizacja polega na wytwarzaniu ładunków ujemnych, które neutralizują niekorzystne kationy i zamykają łuski włosa. Dzięki temu Twoje kosmyki będą lśniące i miękkie, a także zyskają piękny, zdrowy wygląd. Dodatkowo jonizacja skutecznie nawilża włosy, co jest bardzo istotne nie tylko w zimnych miesiącach, ale przez cały rok.
Na rynku istnieje wiele suszarek wyposażonych w funkcję jonizacji. Zależnie od modelu na suszarce może być przycisk, który po wciśnięciu wypuszcza wiązkę jonów ujemnych w kierunku Twoich włosów. Istnieją również rodzaje, w których efekt jonizacji działa przez cały czas po włączeniu urządzenia.

Czy tylko suszarki mają jonizację?

Szczęśliwie nie! Poza suszarkami w funkcję jonizacji wyposażone są także lokówki i prostownice. Wybierając takie sprzęty, nie musisz całkowicie rezygnować z ulubionych stylizacji, a jednocześnie właściwie zadbasz o kondycję swoich włosów.

Teraz już wiesz, co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały. Odpowiednia pielęgnacja, intensywne nawilżanie oraz kilka codziennych nawyków wystarczy, aby Twoje włosy były piękne i ujarzmione niezależnie od pory roku. Zastosuj się do kilku naszych rad, a Twoje kosmyki z pewnością to docenią. Ty natomiast szybko zauważysz zmianę na lepsze i będziesz mogła cieszyć się bujnymi, zdrowymi i odżywionymi włosami!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixelpixel